//
Тематические работы
В.П.РЫНДЮК

"Мій рідний край, моя земля"
"Природоохоронна робота і екологія"
Клуб юних екологів "Арніка"
Новоселицької ЗОШ №3 І-ІП ступенів

"Перетворимо нашу школу на квітучий сад"

Юні екологи 9-А класу
Обершт Ольга
Марко Олеся

Керівник: заслужений
учитель України
Риндюк В.П.



м. Новоселиця, 2005р.



Юні екологи 9-А класу в кабінеті української мови та літератури виростили 50 кімнатних рослин, серед них бегонія королівська.

Бегонія воротничкова. Це ксістиста рослина висотою 40-50 см., з укороченим потовщеним стеблом, листки асиметрично - яйцевидні, зверху загострені, опущені края, листя темні майже коричневі, середина листка змінюється на яскраво малиновий, а потім серебряні, а далі ізумрудно зелені з жемчужними плямами, а по краям вузька коричнева кайма, великі рожеві квіти на коротеньких квітконіжках.

Це рослина невибаглива, добре росте при температурі +18 °С, при   вологості 60-80%, не любить протягів. Взимку треба поливати дуже обережно, а влітку повинна бути помірна поливка, не любить прямих сонячних променів. Навесні, не раніше квітня, пересаджують в горщики з пухкою поживною суміщу з листової та дернової землі, перегноя, торфа і піска (3:0,25:0,25:1:1). Влітку треба підживлювати органічними та мінеральними добривами один раз на 10-12 днів

Бегонія воротничкова

В кабінеті української мови та літератури екологи ще вирощують бегонію полосату, бегонію раковинолистяну, бегонію завжди квітучу, бегонію воротничкову.

В кабінеті зарубіжної літератури зелені патрулі 8-Б класу виростили 35 кімнатних рослин. Серед них роза - махрова яскраво червона, висотою 40-50 см., вона цвіте майже цілий рік, вона любить рости там, де багато сонця, в період короткого світового дня потребує електричного світла. Восени виносять на віткрите повітря. В приміщені має бути свіже повітря, висока вологість та добрий полив.

В цьому кабінеті вирощують пальму - рапис високий, різні кактуси, алое, плющі, хлорофітуми.

В кабінеті історії зелені патрулі 10-А класу виростили 30 рослин, серед них Аспарагус, у якого звисають погони з яскраво-зеленими листками, погони досягають 40-50 см., вони мають яскраві червоні ягоди - це не вибагливі рослини, вони пристосовуються до різних умов вони не вибагливі до вологості повітря, легко розмножуються, краще всього вони ростуть у підвісних корзинках при температурі не нижче 10°С, вони не виносять високих температур, вони пристосовуються до яскравого світла, але тільки не прямих сонячних променів.

Добре поливати аспарагуси, але тільки не взимку, ділити кущі аспарагусів можна на протязі всього року ще цікаву рослину виростили в історичному кабінеті - це сингоніям, вона потребує тепла, високої вологості повітря, не любить прямі сонячні промені, утворює повітряні корені, з віком ця рослина змінює свої листки найбільш яскраві вони у молодих рослин.

Ростуть при температурі не нижче 16°С яскраве світло, добре поливати на весні та влітку, менше зимою, пересаджувати черес два роки навесні, щоб добре росли ці рослини треба використовувати фітогармони. В історичному кабінеті учні виросли цікаву рослину товстянку плауновидну. У неї немає типічних листків, вони у вигляді трикутних лусочків довжиною декілька сантиметрів,колір листків змінюється від зелених до червоних.

Значить, зелені патрулі виросли в біологічному, історичному, зарубіжному кабінетах та кабінеті української мови та літератури 185 кімнатних рослин, а всього по школі 385 рослин. Ми радіємо бо квіти прикрашають нашу рідну школу, наші класи, коридори.

Вивчаючи біологічні особливості кімнатних рослин, їх умови життя, пересадку, підкормку, ми зробили такі висновки:

1) Кімнатні рослини потребують відносної постійної помірної температури в період росту і більш прохолодних умов в період спокою.

2) Максимальна     температура     для     більшості кімнатних рослин 23 С - 26^С при умовах помірної вологості. А мінімальна температура для не дуже вибагливих кімнатних рослин таких як бегонії, аспарагуси,     драцени,     каланхое,     пальми, сансев'єри, фікусів, традесканцій, папоротей - 13°С - 16 °С.   А  для   аспидістри, виноградних пеларгоній, клівії, плющів - 5-8 °С.

3) Відносно освітленості, то дуже мало рослин, які можуть переносити прямі сонячні промені, це кактуси та інші сукуленти та пеларгонії. Люблять світло, але без сонячних прямих променів це більшість кімнатних рослин: хлофітуми, бегонії, амариліси, фуксії, цикламенти.

4) Ми добре вивчили процес поливу рослин.

а) кактуси та інші сукуленти потребують в період активного росту з весни до осені помірного поливу, а взимку їх майже не поливають. Більшість кімнатних рослин потребують сильного поливу, а взимку помірного на глибині 1 см. А такі рослини як азалія, яір та циперус потребують постійного зволоження грунту.

5) Ми вивчили вологість повітря для кімнатних рослин.  Влітку  вологість  складає  50-60%,  для сукулентів   20-30%.     Сигналом   для   низького зволоження повітря є те, коли зморщуються кінчики листочків   і   відпадають   бутони   або   квіточки.

Сигналом високої вологості повітря є плями сірої гнилі на листках, квіти також покриваються сірою гниллю.

Як би було добре, щоб учні всіх шкіл нашого району спілкувалися між собою, обмінювалися кімнатними рослинами, довідниками, порадами, щоб кабінети, коридори шкіл перетворилися у квітучі оранжереї, адже квіти завжди. приносять людям красу, радість, задоволення, здоров'я, естетичну насолоду.

Загін зелених патрулів клуба юних екологів "Арніка" Новоселицької ЗОШ №3 в цьому році поставили перед собою мету виростити кімнатні рослини, щоб прикрасити інтер'єр коридорів школи та всі класи школи. Ми ставили перед собою ціль не тільки виростити кімнатні рослини, але і встановити назву рослин, їх систематику, походження, вивчити біологічні особливості, умови життя, склад ґрунту, внесення добрив, підкорм та їх пересадку. В кожному класі був створений загін зелених патрулів, який при допомозі вчителів біології, старшокласників вирощували кімнатні рослини.

Квіти в біокабінеті

Екологи 11-Б класу в біологічному кабінеті виростили 70 кімнатних рослин, серед них фікуси, хлорофітуми, аспарагуси, традесканції, сансев'єри, бегонії, пеларгонії, еризидію, плющі, виноград ролебовидний, кактуси, амариліси, гіпеаструми гібридні, кротони, колеуси, драцени.


Традесканції
Виноград ромболистний в біокабінеті

Я хочу розповісти про деякі кімнатні рослини. Хлорофітум належить до родини лілійних. Батьківщина хлорофітума комозума - Південна Африка, це багаторічна рослина з довгими лінійними листками, які зібрані в розетку. У хлорофітумів утворюється квіткові стрілки. З невеликими білими квітками. Після цвітіння на місці квіток розвиваються дітки - це розетки листків молодих рослин з коріннями. Ці дітки можна відокремлення для розмноження.

Хлорофітуми швидко ростуть, тому ми щовесни пересаджуємо у поживний грунт, виставляючи ці рослини на місця освітлені сонячними проміннями, добре поливаємо їх з весни до осені.

Шкідників у хлорофітумів майже немає. Але коли рослина ослаблена її може вражати тля.

Коли листя взимку світліють, а інколи жовтіють і опадають, то це тому, що в приміщенні висока температура та недостатнє освітлення.

Відсутність квітів підказує нам про те, що рослина молода, або тісний горщик.

Ми виростили двадцять вазонів хлорофітумів, і розмістили їх в шкільному коридорі.

Амариліс

Також ми виростили амариліси — десять вазонів.

Амариліс — це рослина з родини амарилісових, її батьківщина — південна Африка. Ці рослини невибагливі, у нас цвітуть в серпні — вересні місяці. В неї дуже гарні великі квіти до 20см по 2 — 4, помаранчового кольору. Розмножуються дочірними цибулинами, люблять дерново-піщану землю, добре ростуть на сонячних вікнах.

До появи квітів, рослини ми поливаємо помірно, а з появою бутонів, полив збільшуємо. Після цвітіння вазони треба помістити у прохолодну кімнату і помірно поливати. А коли вони починають відмирати, ми зменшуємо полив, щоб забезпечити проходження періоду спокою.

Також ми виростили й другий вид амариліса — це амариліс зефірантес — 15 — 20см листочки вузькі, темно-зелені, цибулини невеликі, батьківщина — Центральна Америка. В нас вони цвітуть білого та фіолетового кольорів, квіти по одній на квітконіжці.

Влітку вони ростуть дуже швидко, і цвітуть також найпершими серед усіх амарилісів, ось чому в народі цю рослину назвали "вискочкою".

Ці рослини корисно поливати розчином коров'ячого гною, а це сприяє рясному цвітінню.

Також ми дуже любимо вирощувати кактуси, їх у світі понад 1000 видів. Я хочу розповісти про одного з них — це аустроципиндропунція шиловидна, тобто шиловидний кактус, рід опунція. Це багаторічна трав'яниста рослина, стебла якої соковиті і зелені, в них відбувається фотосинтез та транспірація, на стеблах є сосочки — це видозмінені основи листків.

Шиловидний кактус

Розмножується цей кактус дуже швидко верхньою ростовою брунькою. Коли його зрізати, то починають рости декілька стебел, дуже не вибагливі ці рослини.

Також ми вирощуємо шаровидні кактуси: філокактус, зігокактус, ехінонеїс, в минулому році один з них зацвів, з'явилася біла чудова квітка, він зацвів ввечері, а вже вдень зав'яв, чудовий аромат, дуже красива квітка на такій довгій ніжці.

Якась на перший погляд загадкова рослина — еансев'єра, є два види, які походять з тропічної Азії та Африки. Це вічнозелені трав'янисті рослини з товстим корневищем та мя'систими, іноді строкатими листками. Квітки дрібні, зібрані у суцвіття китицю. їх треба тримати у теплому приміщенні на хорошому сонячному освітленні, вони люблять дернову землю, компост листяної землі та піску, треба поливати помірно, як взимку, так і влітку, розмножуються діленням куща, або листовидними живцями, ось чому їх добре тримати в біокабінеті, бо вони добре вкоріняються.

Гемантус Катарина

Гемантус, батьківщина — південна Африка, 60 видів, деякі з них стали кімнатними рослинами.

Найпоширеніший гемантус Катарина, його треба висаджувати так, щоб три четверті цієї рослини виступали над поверхнею грунту. На верхівці стебла, наче парасолька розвивається 5—6 яскраво-зелених видовжених листків. Влітку на товстій, 50—60см завдовшки, квітконіжці, що виростає поряд з стеблом, з'являються головчасті суцвіття дивовижних квітів. Цвіте гемантус Катарина довго — 3 — 4 тижні. Гемантус білоквітковий має зовсім інший вигляд. З цибулеподібного стебла виростають 2—4 або 6 товстих м'ясистих до 20см завдовшки листків, вони розміщені супротивно і не лежать один на одному, в народі цю рослину назнають "тещин язик". Цвіте ця рослина у серпні, квітки зібрані в суцвіття щиток білого, або ледь жовтуватого кольору — це пухнаста біла куля.

Гемантуси слід рівномірно поливати протягом року.

Гемантус Катарина любить більш освітлені місця, а гемантус білоквітковий — менш освітлені, пересаджувати ці рослини краще навесні.

Ми виростили декілька видів бегоній: бегонію завждиквітучу, вона цвіте круглий рік дрібними рожевими або червоними квітками, листки невеликі, блискучі, світлочервоні, вона дуже любить сонце, її тре ба рівномірно поливати протягом року. Другий вид — це бегонія воротничкова, у неї вкорочені стебла.

Екологи нашої школи приймають активну участь в обласних та районних екологічних олімпіадах.

На першій обласній екологічній олімпіаді ми виступали по такій тематиці : "Причини виникнення та наслідки впливу кислотних дощів на живі організми та неживу природу", Ми приймали участь в дуже цікавій екологічній обласній олімпіаді, присвяченій "Біографія, творчість та вчення Володимира Івановича Вернадського" академіка першого президента Академії Наук України, який довгий час працював в Україні, його мрії про незалежність України збулися.

Україна може пишатися, що ідеї В.І. Вернадського опанували науковою громадськістю всього світу. На двох обласних екологічних олімпіадах ми вибороли треті призові місця.

Багато з учнів нашої школи мріють бути екологами.

Ще багато у нас екологічних планів та задуманого на майбутнє, ми їх з великим заохочуванням будемо здійснювати.

Зміст виступу:

1. Участь екологів Новоселицького району в експедиціях, конкурсах, акціях.

2. Співпраця екологів Новоселицького району з науковцями.

3. Участь екологів Новоселицької ЗОШ №3 Всеукраїнської акції "Зелений паросток майбутнього"

4. Вирощуємо ехіноцею пурпурову

5. Вивчаємо заповідні місця Новоселицького району.

6. Участь екологів Новоселицької ЗОШ №3 в обласних екологічних олімпіад

Кабінет української мови та літератури

Екологія - це чудова наука, яка займає ведуче місце серед усіх наук, бо від неї залежить вирішення глобальних проблем світу - це харчування людей, використання природних ресурсів, охорона природи, зменшення захворювань і взагалі існування людей на нашій планеті.

Ось чому кожна людина повинна мислити екологічно, чи архітектор, який починає будувати споруду, чи хлібороб, турист, школяр, чи маленька дитина, яка спостерігає, як розквітає квіточка, чи як бджілка запилює рослину. Ось чому треба вивчати екологію -це чудове взаємовідношення організмів між собою та навколишнім середовищем.

Ми, екологи, живемо по такій заповіді: "Наш дім, наша земля -земля наших батьків, її треба зберігати, охороняти очищувати" - в цьому і заключається екологічне мислення, культура і охорона довкілля.

Члени екологічних клубів, гуртків Новоселицького району приймають активну участь в експедиції "Моя земля - земля моїх батьків", в конкурсах "Мій рідний край, моя земля", "До чистих джерел", "Парки-легені міст і сіл", "Галерея кімнатних рослин", в акціях "Флора України", "Птах року", "Живи Ялинко" та інших.

Екологи Тарасівецької ЗНЗ співпрацюють з науковцями Буковинського інституту агропромислового виробництва, які допомагають проводити дослідницьку роботу, у школі працюють теплиці.

Природоохоронці Жилівської ЗНЗ співпрацюють з інститутом зоології імені Шмальгаузена НАН України, більше 5 років ведуть спостереження за прильотом птахів, зокрема за білими лелеками, створили Червону книгу с.Жилівки. Екологи Боянської гімназії з станцією захисту рослин, а учні Котелівської ЗНЗ створили "Екологічну карту села". А в с.Чорнівка діє учнівське лісництво. Члени екологічного клубу "Арніка" Новоселицької ЗОШ №3 прийняли активну участь в Всеукраїнській акції "Зелений паросток майбутнього", який проводився з 9 квітня по 15 жовтня 2005 року.

Ми вирішили перетворити нашу школу на квітучий сад. Для цього в кожному класі загони зелених патрулів виростили кімнатні рослини, що прикрасити інтер'єр коридорів та всі класні кімнати. Ми поставили перед собою мету не тільки виростити кімнатні рослини, але й встановити назву рослини, їх систематику, походження, вивчити біологічні особливості, умови життя: температуру, освітлення, вологість повітря, склад грунту, внесення добрив, підкормку та пересадку рослин

Біологічний кабінет

Екологи 11-Б класу в біологічному кабінеті виростили 70 рослин, юні екологи 9-А в кабінеті української мови та літератури виростили 50 рослин, в кабінеті зарубіжної літератури 8-Б - 35 рослин, в кабінеті історії 10-А клас виростили 30 кімнатних рослин, а всього по всій школі виростили 350 кімнатних рослин.

Серед них: хлорофітуми, аспарагуси, фікуси, традесканції, сансев'єри, бегонії, пеларгонії, плющі, кактуси, амариліси, еризидії, кротони, драцени, колеуси, гемантуси та інші.

На шкільному подвір'ї посадили 120 саджанців плодово-ягідних дерев, на шкільних квітниках 60 кущів роз, очистили берега річки Рокітнянки, висадили 30 дерев вздовж цієї річки, яка протікає через наше місто, посадили квіти на братській могилі воїнів учасників Великої Вітчизняної війни, які віддали своє життя, визволяючи наше місто. Екологічна бригада "Екос" на обласному конкурсі зайняли 2 місце. Готуючись до обласного семінару, який нещодавно був у Новоселиці, екологи нашої школи побували і вивчали заповідні об'єкти нашого району, про які розповідали на обласному семінарі нашим буковинським гостям.

Обласний семінар "Заповідні об'єкти нашого району"

Заповідні об'єкти нашого району це: дві печери - "Попелюшка" та "Буковинка", заказники - Драницький орнітологічний та заказник "Прутська заплава", два дендропарки - Рідківський та Чорнівський та 8 мінеральних джерел. Особливо використовують мінеральну воду джерел "Магала", це гідрокарбонатна-натрієва лужна мінеральна вода, яку використовують для лікування шлунково-кишечного тракту, за вмістом солей ця вода подібна до мінеральних вод "Буковинська" та "Боржомі".

Мінеральне джерело №1 с.Магала
Рідківський дендропарк

На пришкільній ділянці ми вже декілька років вирощуємо ехінацею пурпурову, вивчаємо її біологічні особливості, умови життя, проводимо фенологічні спостереження, ставимо досліди, застосування її у медичній практиці-це потужний стимулятор центральної нервової системи, імунної системи, для кровотворення, при підвищеній радіації. Не дарма населення Північної Америки називають ехінацею "швидким лікарем", нею успішно лікують опіки, рани, зубний біль, кашель, простуду, хвороби шлунка, кишечника, рятують при укусі змій.

Ехінацея пурпурова на пришкільній ділянці



1 2 3
 
//

Использование материалов сайта возможно с разрешения Валентины Петровны Рындюк

Дизайн, программы: Э.Ципищук. © 2008 г.

Сайт сделан в рамках портала Новоселиччины