Слобідське весілля

Відрізавши стрічку (стрічку забирає помічниця, щоб потім передати матері молодого (молодої), молоді піднімаються разом із своїми батьками на сцену. Молоді стають на ковбик під спеціально зробленою весільною аркою, біля них стоять їхні вінчальні батьки, біля батьків зі сторони молодого старша світилка, зі сторони молодої старша дружка.

З правого боку на сцені стоїть стіл на якому на вишитому рушникові лежать пара калачів, на підносі пляшка із шампанським та чарками, торт чи коробка цукерок, таса (піднос) з медівниками та букет квітів.

З лівого боку на сцені стоять рідні батьки молодих, матері у центрі. Реєстрація проходить за певним сценарієм.

Після закінчення реєстрації молодий бере молоду на руки та виносить на вулицю. Вінчальна матка, ідучи за ними кидає всім присутнім цукерки. На вулиці всіх присутніх пригощають, так само як і біля церкви.

Молоді ідуть до обеліска загиблим воїнам, щоб покласти у підніжжя букет. Якщо у молодого чи молодої немає матері чи батька, то вони разом сідають у машину та їдуть на кладовище, ставлять на могилу вінок, просять матір чи батька на весілля.

Після вінчання та реєстрації молоді кожен із своїми гостями ідуть додому. Вінчальні батьки ідуть також додому, бо до них сходяться уже під батьки (гості яких вони запросили з собою на весілля і підуть до молодого). Прийшовши додому на воротях молодих зустрічають батьки. Перш ніж увійти на подвір’я молодим двоє малих хлопчиків переливають дорогу водою. У порожнє відро молоді кидають гроші. Мати та батько частують на воротях свою дитину, бажають щастя і всіх присутніх також. Свашки плещуть у долоні, пританцьовуючи і так заводять всіх на подвір’я, де беруть молодих у коло. Весело танцюють разом з ватажилами, коли танець закінчується всі розходяться. Свашки ідуть лагодити до святкового весільного столу. Починають сходитися гості. Кожному гостеві, що підходять до воріт музиканти грають марш. Перед порогом хати на подвір’ї гостей зустрічають господар і господиня (мати та батьки молодого (молодої). З ними стоять ще їхні вінчальні батьки тримаючи в руках посуд у який гості даруючи кидають гроші. Батько наливає чарку за здоров’я молодих, мати частує водичкою та підносить тасу з печивом (медівниками). Ватажили, плещучи у долоні та вухкаючи танцюють кругом кожних гостей, що приходять.

У молодого гостей не запрошують за святковий стіл доти поки не прийдуть вінчальні батьки молодих із своїми під батьками. Вінчальні батьки на своєму подвір’ї застеляють столи, ставлять холодні закуски та десерт. Після цього вирушають на весілля до молодого.


У першому ряду ідуть молоді разом із своїми вінчальними батьками. За ними всі інші.

Коли батьки з під батьками підходять до воріт молодого їм грають марш, а назустріч виходять батько, мати з родичами, сватами та ватажилами. В цей час під веселу музику кругом них танцюють, пригощають різною випічкою. Молодий дарує матці хустку, батькові сорочку, а їхнім дітям інші подаруночки. Після цього батько запрошує всіх гостей до столу. Старший ватажил заводить молодого, батька та молодь до столу, аж потім заходять решта гостей. Жінки з лівої сторони, а чоловіки з правої. Гості пригощаються після того, як під марш зайшли господарі дому і частують батьків, решта гостей за рядом. Мати жінок, а батько чоловіків.

Далі весіллям керують вінчальні батьки просять всіх їсти, пити за здоров’я молодого, його щасливе подружнє життя. Перед тим як до столу мають подати голубці вінчальні батьки частують всіх людей випивкою, останніми пригощають ватажилів та музикантів. Коли видають усі страви ватажил виводить молодого і батьків до танцю. Гості всі танцюють до години 24-ї, а потім молодий збирається іти за молодою. На подвір’ї у молодої гості танцюють не розходяться всі чекають на молодого. Молодої ніде не видно вона заховалася в хаті, молодий повинен її знайти і винести на руках до гостей. Всі сідають за стіл, продають молоду, і забирають до молодого. Свашки молодого від молодої із хати беруть подушку, ляльку, ще деякі речі і несуть тримаючи високо їх над головою пританцьовуючи до молодого. Прийшовши до молодого молода обдаровує свекра та свекруху подарунками. Всі сідають за стіл, а молода сідає біля молодого біля молодого на подушку принесену із дому. Починають покривати молоду. Старші дві дружки молодої стають на ноги на лавку біля молодої. Над її головою тримають тарілку накриту хустиною. Старший ватажил молодого тримає дві палки накриті хусткою в руках. Музики грають спеціальну мелодію, а ватажил старається накрити голову молодої хусткою попід тарілку, яку міцно тримають в руках водячи над головою молодої її дружки. Молодий в цей час кидає на хустку дружкам гроші. За яку суму грошей покриють молоду залежить від спритності ватажила та дружки.

Нарешті покривало на голові молодої і матка зав’язує його навкруг голови. Молода встає частує ватажила, дружок, всіх гостей. Всі виходять з-за столу і для свекрухи та невістки грають танець. Свекруха танцюючи знайомить невістку з господарством показує де в них стайня, щоб невістка до худібки знала куди йти, де кухня, щоб знала де варити їсти. А на кінець заводить її до хати. Вінчальна матка знімає з молодої фату, завиває молоду як молодицю, а фату із вінком ставлять по черзі всім дівчатам, і кожна танцює з ватажилом. В кінці вінок матка ставить собі на голову, також танцює. Ще одне дійство проходить зі сміхом і жартами. Це пізнавання молодим своєї дружини (молодої). Молодому зав’язують очі садять на стілець на коліна йому ставлять подушку. І бажаючі сідають молодому на коліна, а він повинен відгадати чи його це дружина. Коли він впізнає молоду йому розв’язують очі. А тим часом матка розламує варену курку на частини, із жевно вирізують голуб’ят і дають молодому і молодій з’їсти. Хто скоріше з’їсть, той буде в хаті всім керувати. Молода всім наливає чарку, після цього всі виходять на подвір’я, і молоді уже як господарі танцюють свій танець.

У понеділок надвечір весілля продовжується у молодого. Із його гостей переодягаються чоловік на “молоду”, а жінка на “молодого” тай ідуть з музикою, ватажилами, сватками, дружками за мамою молодої. Попереду один чоловік несе запалений смолосник на довгій жердині. На подвір’ї молодої їх пригощають. Свати (мати, батько молодої) беруть в руки по парі калачів, найближчих родичів і рушають до молодого. По дорозі музика, сміх, жарти перебраних молодих. Прийшовши до сватів їх уже зустрічають молоді господарі (дочка та зять). Дочка обов’язково повинна бути завита в покривало, бо вона уже не дівчина, а молода господиня в домі.

Вінчальна матка молодих у фаті на голові виходить до гостей і всіх частує та пригощає. Перебрані так звані “вчорашні молоді” теж вгощають гостей. Всі сідають за стіл, а молоді вчорашні не сідають а подають гарячі страви до столу. Коли гості вже повечеряли молоді господарі несуть кухоль води та рушник батькам, щоб вони помили руки для рахування грошей, які будуть дарувати гості.

Першим батько проголошуючи вголос суму. Матка складає гроші в спеціальний посуд. Потім батько в тарілку ставить чотири чарки наповнені до половини горілкою і чоловік який несе гроші випиває, а батько називає вголос скільки дарує. Вкінці батьки підраховують і називають загальну суму яку подарували фінам і дає їм гроші. Заходить кухарка батькам, нанашкам дає великі калачі на яких горілка, хустинка, цукерки, курка, вино, великий подарунок за це їй дають пару рублів.

Кухарка виводить гостей за столу і танцює з ними танець.

У вівторок батьки молодої запрошують сватів до себе на хліб. Знову грає музика, жартують, танцюють, веселяться гості. Вкінці сватам, ватажилам, свашкам дають малі калачі, а кухарці дякують за смачні приготовлені страви. І вона танцює з усіма присутніми танець після - гості розходяться по домах.

1   2  3