РІЗДВО ХРИСТОВЕ /7 січня /

Свята чекали з нетерпінням, адже закінчувався найдовший 40 – денний Пилипівський піст. Вранці усі люди ішли до церкви на день народження Ісуса Христа. Після служби починався Різдвяний обід скоромний. Тепер на столі з’являвся холодець, ковбаса, сало…Уже ніхто не згадував сумних історій, веселилися усі, селом котилася коляда, яка сповіщала про народження Сина Божого і закликала радіти, славити його.

/ Додаток 1. Ксерокопії колядок, записаних народною поетесою с.Слобода, Агріпіною Іфтодіївною Кокошко (1897 – 1985 р.р.) / Одразу ж після обіду діти ідуть колядувати по селу. Господарі обдаровували їх за те солодощами, горіхами, яблуками або просто грішми. Пополудні вирушало в село церковне братство. Заколядовані гроші вони передавали на утримання церкви. А ввечері фіни, куми, родичі ішли одні до інших у гості з колядою.

Ввечері також ішли хлопці з музикантами колядувати до дівчат, збирали гроші, щоб на другий день вивести данець. Хлопець запрошував дівчину на танець на подвір’ї, коло її хати. Старший хлопець на Різдвяні свята звався банар, а на інші свята – калфа. І якщо у нього була дівчина, то вона повинна була прийти завчасно на данець, щоб банар запросив її першою і щоб вона “розвела” данець. Потім уже танцювали усі.

А ще ввечері на Різдво хлопці переодягались на “дідів” і ходили по хатах, забавляли господарів. Маски були дивовижні, голос змінений так, що упізнати



переодягнених було неможливо. Так вони ходили в ніч з 7 січня на 8 січня і продовжували цілий наступний день. На різних кутах села перекликалися звуки музики із тріщанням деркача. Переодягалися на цигана, солдата, лікаря, коваля, молодого, молоду, вінчальних батьків. Також “діди” обов’язково заходили на данець і запрошували дівчат, жінок до танцю.

9 січня, на Степана, переодягнених уже не було але на данець молодь ще сходилася. А ще люди вірили у народні прикмети:

  • Відлига на Різдво – весна буде рання і літо щедре.
  • Іній на Різдво рясний – защедрить озимина.
  • Морозів різдвяних немає – весна буде холодною.
  • Ніч зоряна – буде багато гусей та ягнят.
  • Тепло на Різдво – весна буде холодною.
  • Сніг іде на Різдво – заврожаїться озимина.

Малі діти бігали за “дідами”, а вони їх відлякували. А бувало, що і в сусідньому селі Бояни, декому доводилось побувати на коляді у родичів, чи знайомих. Там повсюди стрічались жовніри.