МАЛАНКА /13 січня/

В ніч під Новий рік (за старим стилем), по селу котиться гомін - це гуляє Маланка. Хлопці переодягаються на парубків, дівчат, вояків, жандармів,циган, весільних персонажів, а також у невизначені відстрашувальні маски, ходять гуртами по різних кутах села з музиками, деркачами. Та головною посеред всіх є Маланка – хлопець, переодягнений на дівчину.

Серед ряжених найбільше традиційних персонажів у давніх національних костюмах: вишитих сорочках, горбатках, хустках з довгими тороками, сардаках, солом’яних капелюхах і з тайстрами.

Під кожною хатою лунають маланчині пісні: Темна нічка, Петрівочка, недіспала Маланочка, Шовки пряла, кедри ткала тай до ненька відсилала.

Не мої шовки, не мої кідри,

Не моя дочка Маланочка…

Темна нічка, Петрівочка, недіспала Маланочка,

Шовки пряла, кедри ткала тай до мамки відсилала.

Не мої шовки, не мої кідри,

Не моя дочка Маланочка…

Темна нічка, Петрівочка, недіспала Маланочка,

Шовки пряла, кедри ткала тай до братчика відсилала.

Не мої шовки, не мої кідри,

Не моя сестра Маланочка…

Темна нічка, Петрівочка, недіспала Маланочка,

Шовки пряла, кедри ткала тай до сестрички відсилала.

Не мої шовки, не мої кідри,

Не моя сестра Маланочка…

Темна нічка, Петрівочка, недіспала Маланочка,

Шовки пряла, кедри ткала тай до милого відсилала.

Ой мої шовки, мої кідри,

Ой моя мила Маланочка.

По закінченні віншували господарів такими словами:

Веду коня толокою,

Віншую Вас з Маланкою!

Веду коня током, током,

Віншую Вас з Новим роком!

А тоді виходять з хати господарі, чи їхня донька і запрошують усіх до хати.

Переодягнені танцюють, забавляються, показують свої витівки. Маланкують всю ніч, доки не обійдуть все село і продовжують на другий день.

Не лише задоволення приносить вода, тим хто не вміє плавати. Тисячолітні спостереження показують, що тонуть, в основному, саме ті, хто вміє плавати. І це не дивно: як би не вміла людина бігати, стрибати, плавати, життя її не стане більш захищене без правильного керування своїми можливостями. Більш того, збільшення ступенів свободи веде до збільшення ступенів небезпеки. Нещасні випадки трапляються найчастіше при порушенні заходів безпеки на воді. Тому потрібно дотримуватись таких правил безпеки на воді:

а) Неможна пірнати на значну глибину без акваланга. Нестача кисню викликає втрату свідомості. Дуже ризикують і ті, хто користується несправним підводним обладнанням.

б) Втонути можна й тоді, коли, приміром розімлівши на сонці, людина стрибає в холодну воду. Або якщо різко напружити м’язи чи надміру поїсти. Тому лікарі так настійно застерігають: купатися слід не раніше як через 2 години після їди. Дуже часто тонуть люди, які перебувають у нетверезому стані. Адже вони втрачають самоконтроль, не можуть швидко зорієнтуватись, оцінити небезпеку зарадити собі.

в) Неправильне поводження на воді призводить до травам. Стрибаючи вниз головою з човнів чи мостів, берегових урвищ, можна вдаритися об дно чи камінь.