Георгія , Юрія / 6 травня /

В українському народному календарі - це одне з найголовніших весняних і загалом річних свят, до якого приурочуються різноманітні повір’я, звичаї та обряди. Адже Юрія вважають покровителем худоби і землеробства, а також володарем над хижаками. Саме з цим святом ( надвечір’ям та ніччю напередодні ) пов’язували календарні повір’я про зазіхання відьом на молоко. Цього вечора чаклунки ходять і “відбирають” молоко від худоби. Щоби вберегтися від цього лиха господарі викопували квадратної форми кецки із зеленою травою і викладали по дві при кожних дверях, воротах та криниці, на кожний стовп огорожі. В кожну кецку вставляли вербову гілочку. Окрім кепок ще обкладали оселю терням. А ще, напередодні Юрія малювали дьогтем хрестики на дверях усіх господарських приміщень, а вхід до стайні з коровою закладали боронами, щоби “не відбирали відьми манну”.У цей день відбувався масовий вигін худоби на пасовиська.

Якщо діти, чисті душі, виганяли через ворота худобу, то обривали листочки зтої вербової гілки і на долонці простягали тваринам, аби добре паслися, аби град траву не збив і була вона вічно соковитою, як оцей листок, ніколи не висохала від посухи. А тато і мама виганяли тварин висохлою вербовою гілкою, тою, яку на Вербну неділю святили у церкві, аби худобу грім не вбив, аби недобрі очі його не зурочили. Для цього ще у хвіст тварин вплітали червоні нитки, які були освячені у церкві.

А ще напередодні Юрія господарі посівали все обійстя і худобу свяченим маком, думаючи, що відьма не стане коров доїти, доки не визбирає той мачок дрібненький. А ще, хто хворого мав у хаті, до схід сонця йшов з черемхи росу збирати. Брав глиняну мисочку, струшував кетяг і падали краплі роси. Тою росою хворого натирали і він одужував.

Вважають, що Святий Юрій має ключі від матінки – землі. І тими золотими ключами, на свій день, ще поки не зійшло сонце, відмикає землю, яка спала від часу, коли її замкнув Святий Дмитрій, 8 листопада. Все навкруги оживало, росло і цвіло. Юрій багатий також на прикмети і прислів’я:

  • Юрій на поріг весну приволік.
  • На Юрія дощ – на худобу легкий рік.
  • Коли до Юрія закує зозуля на голе дерево, то буде голодне літо, а коли на піст, то буде поліття ( сприятлива, добра погода ).
  • На Юрія мороз – уродиться овес.
  • Якщо на Юрія ворона в житі сховається, то буде врожайне літо, а коли воно горобцю по коліна – на лихе.
  • На Юрія починає співати соловей.
  • На Юрія посади редьку, то вродить, як кулак.