Портал г.Новоселица Черновицкой области, Украина; Портал м.Новоселиця Чернівецької області, Україна

Новоселицька районна державна адміністрація
Відділ культури


с. Костичани, 2002 р.

Історична довідка

Костичани – село, центр сільської Ради, розташоване на Надпрутнянській рівнині, вздовж лівого берега Прута з мальовничими долинами, і гірничим правобережжям Румунії, вкритим лісами, за 20 км від м. Новоселиця.

Перші згадки про Костичани датуються 1619 роком, коли господар Молдавії Гаспар закріпив частину села за поміщицею Марікою. Наприкінці XVIII століття село стало власністю бояр Черлюл. В 1806 році бояри Чуре загарбали у них більшу частину землі.

Після приєднання Бессарабії до Росії у 1812 році село увійшло до складу Хотинського повіту, а через п’ять років у ньому вже “хазяйнували” бояри Голбанештяни. Західна частина села і до цього часу зветься “Голбанень”.

Кількість населення становить 3450 мешканців, переважно це молдавани. Тому звичаї і традиції зберігаються молдавські. Освіта була розвинута слабо, більшість населення була неписьменна. Тільки у другій половині ХІХ століття була побудована початкова школа.

В селі працює Будинок культури, дві бібліотеки, загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Іона Ватаману, дитяча музична школа, магазини і аптека.

При Будинку культури у 1948 році створено оркестр народних інструментів. Керівником став Федір Каптарь.


Каптарь Ф.К.
1923–1995 р.р.

У 1972 році оркестру присвоєно звання народного самодіяльного, а керівнику Федору Каптарю – звання “Заслужений працівник культури України” і “Народний майстер Молдови”.

Після виходу на відпочинок керівником оркестру “Ізвораш” стає Володимир Шеремет, директор дитячої музичної школи.

Щорічно оркестр дає понад 30-40 концертів. Успішно виступав у Тернополі на відкритті “Співучого поля”, у Чорнобилі, у Рязані, Даугавпілсі, Бельцах, Кишиневі, у Румунії. По свіжому зазвучали голоси солістів Юлії Харитонівни Бідашку, Валентини Василівни Колак, Калина Васильовича Бідашку, Аркадія Миколайовича Нігаєси, Довгей Крістіни. При народному самодіяльному оркестрі працює дитяча студія “Гіочел”, яка готує надійну зміну старшим музикантам.

Численні грамоти і дипломи, сувеніри – наочне свідчення визнання успіхів колективу на мистецькій ниві.

Будинок культури с.Костичани

Засновник: Костичанська сільська рада народних депутатів.

Дата заснування – 1 травня 1953 року.

Наші гуртки

При Будинку культури діють 13 гуртків: сольні співи, вокальний, театральний, фольклорний, народні оркестри, народний дитячий, духовий оркестр, танцювальні та інші.


Фольклорний колектив “Калушару”


СНО “Ізвораш”, керівник В.Шеремет


Дитячий духовий оркестр, керівник В.Ватаман


Вокальний ансамбль, керівник Ю.Бідашку


СНО “Ізвораш”, керівник В.Шеремет


Самодіяльний народний оркестр “Ізвораш”


Самодіяльний народний оркестр “Ізвораш”
Керівник Шеремет Володимир Филимонович


Солісти оркестру “Ізвораш”


Бідашку Юлія


Бідашку Калін Васильович


Колак Валентина Василівна


Нігаєса Аркадій Миколайович


Раца Ігор Володимирович


Аркан Крістіна


Довгей Крістіна


Сімейний дует Юлія і Калін БідашкуСНО “Ізвораш”


Пам’ятники культури


Церква св. Миколая, побудована в 1893 р.


Пам’ятник загиблим односельчанам 1941-1945рр. Побудований в 1966 р.


Бюст генерала Ватутіна. Побудований в 1966 р.


Культурно-масові заходи


Свято “Martisor 2002”Зустріч з ветеранами війни


Дитяча музична школа с. Костичани

В Дитячій музичній школі навчаються 136 учнів, працює 21 викладач. В музичній школі діють наступні класи: клас скрипки, акордеон, клас духових інструментів (труба, кларнет), фортепіано, гітара та інші.


Костичанівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Г.Ватаману.

Дата заснування: 1 вересня 1958 року.

Мова навчання: румунська.

Структура школи: І ступінь – 6 комплектів; ІІ ступінь – 11 комплектів; ІІІ ступінь – 4 комплекти.

Кількість учнів – 495. Кількість класів – 21. Викладачів – учительських комплектів – 52, з них: з вищою освітою – 40; з неповною вищою освітою – 1; з середньою педагогічною – 11; вчителів-методистів ? 8; старших вчителів – 6; спеціалістів вищої категорії – 26; спеціалістів І категорії – 18; спеціалістів ІІ категорії – 2; вчителів-спеціалістів – 16.

Проблеми, над яким працює вчительський колектив:

1. Гуманізація, оптимізація і диференціація навчального комплексу;

2. Підвищення загальної культури учнів.

Динамічні групи вчителів:

а) математики, фізики;

б) хімії, біології, географії;

в) румунської мови та літератури, зарубіжної літератури;

г) української мови та літератури.

Введені нові дисципліни: українознавство, етика і психологія сімейного життя, краса рідного слова, поліграфія з орфографією, екологія.

Досягнення школи: 1998 р. 1999 р. 2000 р.
Призери районних олімпіад 8 17 17
– золоті медалі 3 4 5
– срібні медалі - 2 4
Закінчили школу 26 44 36
Поступили у ВУЗи 12 21 18

В 1997 році школі присвоєно ім’я видатного поета Буковини, кандидата хімічних наук, нашого земляка, Г.Ватаману

Бібліотеки

Бібліотека с. Новоіванківці.


Завідуюча бібліотекою Стацеу Віоріка працює з 1981 року.

Бібліотека с. Новоіванківці була створена 1 жовтня 1967 року при Костичанській сільській раді. Приміщення бібліотеки невелике – 6 х 6м. Фонд бібліотеки складає 5600 книг. Бібліотека обслуговує всього 660 читачів, з них дітей – 170, юнацтва – 90. Книговидача всього складає 8200 книг; для дітей – 4200, для юнацтва – 870. В бібліотеці оформлено книжкові виставки, перегляди літератури, відкриті полиці за назвами: “Край мій рідний “Буковина””, “Хай буде вільна Україна на всі віки, на всі часи”, “Сто століть у мого роду”, “Є така наука – екологія”, “Екологія – зона тривоги”, “Рушник – символ життєвої дороги” та інші.

Бібліотека с. Костичани

Бібліотека села Костичани була заснована у 1948 році при Костичанівській сільській раді. Першим бібліотекарем працював Полтавський Юрій Васильович, який працював до 1966 року. Потім бібліотеку прийняла Прекуп Антоніна Степанівна, яка працювала до 1980 року, коли пішла на пенсію. З травня 1980 року бібліотеку прийняла Корецька Серафіма Овсіївна, яка працює і по цей день.

Приміщення бібліотеки: дві кімнати, 50м2. Фонд бібліотеки: всього 14276 книг, для дітей – 7194 книги. Книговидача складає 18500 книг; для дітей – 8300, для юнацтва – 4200. Бібліотека обслуговує всього 950 читачів, з них дітей – 320, юнацтва – 235.

В бібліотеці оформлені книжкові виставки, перегляди літератури, відкриті полиці за назвами “Україно, Україно, славний край козачий”, “Мій краю милий, дорогий, ти, люба Буковино”, “І біль душі, і серця крик”, “Батьки і діти: питання вічне і сучасне”, “Природа і людина”, “Про людей хороших, про професії різні”, “Сторінки слави і безсмертя”, “Рушник – символ життєвої дороги”.Народна поетеса села Костичани Зінаїда Смохіна-Ротару

Перша книга – “На радість дітям”, 1997 р.

Друга книга – “Серце моє, що з тобою”, 1999 р.


Директор Будинку культури – Андрій Колак.

Художній керівник – Юлія Бідашку.

Керівник СНО – Володимир Шеремет.


Набір - dnepr